Keramzyt to wprost niesamowity materiał, który może być zastosowany niemalże w każdym ogrodzie przyczyniając się do lepszego wzrostu roślin. Korzystając z tego kruszywa można znacząco poprawić strukturę gleby, jaką posiadamy w naszych ogrodach. Keramzyt bardzo dobrze nadaje się także do wykonywania warstw drenażowych. Jest to materiał łatwo dostępny, który dodatkowo jest bardzo trwały i odporny na mróz, a także na wysoką temperaturę, wilgoć czy też na niszczenie z czasem. Nie jest w ogóle reaktywny biologicznie. Nie będzie więc przyczyniał się do rozwoju chorobotwórczych patogenów. W jaki sposób można wprowadzić keramzyt do własnego ogrodu?
Keramzyt nieocenionym wsparciem wszędzie tam, gdzie występuje teren podmokły
Niestety, na naszej działce nie zawsze dysponujemy ziemią, która by nas zadowalała. Planując aranżacje często zależy nam na tym, aby ziemia mimo wszystko była jak najbardziej żyzna i przepuszczalna- tak, aby można było w niej uprawiać nawet te gatunki i odmiany roślin, które są dość wymagające.
Najgorszą sytuacją z możliwych jest konieczność poradzenia sobie z glebą, która jest jałowa, gliniasta i słabo przepuszczalna- niemalże o konsystencji zbitej skorupy. Taka ziemia ciężko się nawadnia, a będąc już mokra- prawie w ogóle nie chce przesychać przyczyniając się do gnicia korzeni posadzonych roślin. Jest też uboga w składniki odżywcze. Nie jest więc odpowiednia dla większości roślin ozdobnych, które mogłyby pojawić się na naszej działce. W przypadku dodatkowej nierówności terenu, gleba tego typu będzie powodowała zastoje wody, a podmakający teren nie będzie się nadawał do obsadzenia roślinami.
I tutaj na ratunek przychodzi nam możliwość wykonania warstwy drenażowej z keramzytu od Leca® KERAMZYT. Warstwę tego rodzaju układa się na odpowiedniej głębokości i powinna mieć ona od około kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów. Keramzyt od https://leca.pl/ jest bowiem kruszywem, które przyjmuje wodę we własną strukturę, a następnie ją oddaje, ale w żaden sposób nie niszczeje pod jej wpływem. W takiej warstwie drenażowej może gromadzić się nadmiar wody dając korzeniom roślin dostęp do jakże ważnego dla nich tlenu. Warstwy drenażowej z użyciem keramzytu to doskonała strategia radzenia sobie z gruntami, które są problematyczne z wielu różnych powodów.
Tworzymy odpowiednie mieszanki glebowe
Keramzyt z powodzeniem może stać się jednym z elementów mieszanki glebowej przygotowywanej pod kątem konkretnej grupy roślin. Przede wszystkim pełni on funkcję rozluźniacza. Oznacza to że dodany do gleby będzie sprawiał że będzie ona znacznie bardziej przepuszczalna. Zaraz obok niego możliwe są do wykorzystania także takie produkty jak perlit, wermikulit, kora sosnowa, zrębki czy kompost.